• GRAM ALTIN
  278,64
  % -0,33
 • $ DOLAR
  5,8310
  % -0,49
 • € EURO
  6,4918
  % -0,65
 • £ POUND
  7,5573
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  0,8250
  % -0,55
 • РУБ RUBLE
  0,0916
  % -0,51
 • BITCOIN
  48194,492
  % 0,54
 • BIST 100
  98.301
  % 1,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Baştan Sona Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir?

Baştan Sona Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir?

Bankacılık sektöründe yaşanan sorunların en aza indirilmesi ve finansal açıdan da kişilerin güven durumuna göre sınıflandırılabilmesi için, kredi notu sistemi hayatımıza girmiş durumdadır. Ülkemizdeki milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği ve bankalara yapılacak olan kredi, kredi kartı ya da ek hesap başvurularında karşımıza çıkan kredi notu kavramı; aslında doğrudan toplam borç durumunuz ve borçlarınızı ödeme sıklığınıza bağlı olarak oluşmaktadır. En genel hali ile bakıldığı zaman, her birey için bu notu 1’den başladığı ve en yüksek de 1900’e ulaştığını söyleyebiliriz. Daha önce bankalar ile herhangi bir şekilde çalışmamış olan kişilerin ise, bu notu 0 olarak sonuçlanmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bireylerin kredi puanı belirlenirken, farklı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterler ve detaylarını da şu şekilde ele alabiliriz.

 1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartları Ödeme Alışkanlıkları: Şuan kullanmış olduğunuz herhangi bir kredi ya da kredi kartı, kredi puanınızın belirlenmesinde en önemli etkiye sahiptir. Çünkü, Findeks puanı belirlenirken, kredi ve kredi kartınıza yönelik ödeme alışkanlıklarınız yani düzenli ve erken ödemeleriniz, puanınıza %35 oranında etki etmektedir.
 2. Toplam Borç Durumu: Kredi puanını belirleyen bir önemli durum da, bankalara olan ya da resmiyetteki toplam borç miktarınızdır. Toplam borç miktarı 2016 yılına kadar puanınızı %25 oranında etkilerken, günümüzde %35 oranında etkiye sahip olmuştur. Bir ya da birden çok banka ile çalışıyorsanız ve borç durumunuz giderek artıyorsa, bu durum Findeks kredi notu açısından olumsuz değerlendirilmekte ve borçlanmaya bağlı olarak da kredi puanınız düşüşe geçecektir.
 3. Yeni Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu: Bankalara yapılacak olan her kredi, kredi kartı, esnek hesap ya da limit artış başvuruları, aslında sizi doğrudan borçlandırmaya yönelik hareketlerdir. Bundan dolayı, yapacağınız her yeni başvuru yeni borç bakiyesi ortaya çıkardığından, risk durumunuz da artacaktır. Bu da kredi notu açısından düşüşe neden olacaktır. Şuan yapılan her yeni başvurunun kredi puanınıza olan etkisi %11 olarak resmiyete kavuşmuş durumdadır.
 4. Kredi Kullanım Yoğunluğu: Kullanacağınız ve düzenli bir şekilde de ödemelerinizi gerçekleştireceğiniz kredi ve kredi kartı harcamalarınız, size %10 oranında etki ortaya çıkaracaktır. Bu da, daha önce bankaya borçlanmamış olan kişilere göre, düzenli ödeme yapan kişilerin kredi notlarının %10 oranında daha fazla olduğu ile açıklanacaktır.
 5. Diğer Faktörler: Ekonominin her alanında olduğu gibi, bankacılık kesiminde de kredi puanınıza etki eden diğer faktörler bulunmaktadır. Burada, kişiler çok farklı açılardan ele alınmaktadır. Örnek verecek olursak; kişilerin bankalarda olan birikim mevduatları, bireysel emeklilik hesapları, aylık gelir durumları ya da bankalara yapılan başvurulara olumlu ya da olumsuz alınan dönüşler, kredi notunda doğrudan etkiye sahiptir. Bu durumların kredi puanı üzerindeki etkisi ise, %9 oranındadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 5 farklı durum, kredi notu kavramını oluşturan en önemli durumlardır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ekonomik açıdan yetersiz kaldığınız durumlarda, bankalardan destek almak istiyor ya da ani nakit ihtiyaçlarınızı yine bankalar aracılığı ile gidermek istiyorsanız, kredi puanınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. En başta da belirttiğimiz gibi, Findeks kredi puanı 1 ile 1900 arasında belirlenmekte ve bu değer aralığına bağlı olarak da farklı sınıflarda yer alınmaktadır. Kredi notu yükseltmek için yapılması gerekenlere geçmeden önce, bu aralıklar ve kredi kullanabilme ihtimallerine bakılması doğru olacaktır.

 • Kredi puanı aralığı 1 ile 699 arasında ise, En Riskli grupta yer alınacak ve kredi kullanma ihtimali de çok düşük olacaktır.
 • Kredi puanı aralığı 700 ile 1099 arasında ise, Orta Riskli grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali de düşük olacaktır.
 • Kredi puanı aralığı 1100 ile 1499 arasında ise, Az Riskli grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali gelire bağlı olacaktır.
 • Kredi puanı aralığı 1500 ile 1699 arasında ise; İyi olarak nitelendirilen grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali yüksek olacaktır.
 • Kredi puanı aralığı 1700 ile 1900 arasında ise; Çok İyi grupta yer alacak ve kredi kullanma ihtimali de çok yüksek olacaktır.

Findeks notu göz önünde bulundurularak; kişilerin yer aldığı grup yukarıdaki gibi olacaktır. Buna göre; kişilerin kredi notu yükseltmek için dikkat etmesi gereken ve uygulamaktan da kaçınmaması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Öncelikle gereksiz borçlanmadan kaçınılmalı, ödemeler de zamanında yapılmalıdır. Eğer mümkünse, günü gelmeden önce ödeme yapılmalıdır.
 2. Kredi ya da kredi kartı ödemelerinde, gününden önce ara ödeme yapılabilmektedir. Bundan dolayı, tasarruflarınız ile ara ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilecek ve borcunuzun daha kısa sürede bitmesini sağlayabileceksiniz.
 3. Gecikmelerden uzak durmalısınız. Son ödeme tarihi geldiğinde, gece 00:00 itibari ile gün dönmekte ve 00:01 ve sonrasında yapılacak olan ödemeler sizi gecikmeye götürecek ve notunuzu düşürecektir. Bu sebepten dolayı kısa süreli gecikmeleri önemsiz olarak görmemelisiniz.
 4. Kullanılmayan kredi kartları ve banka hesapları kesinlikle kapatılmalıdır.
 5. Kredi puanı yükseltmek için aynı zamanda harcamalarınızın banka kayıtlarına geçmesini sağlamalısınız. Bunun için de, harcamalarınızı kartlarınız ile yapmakta fayda vardır.
 6. Kredi puanınızı yükseltene kadar bir süre nakit taşımak yerine, paralarınızın banka hesabınızda bulunması ve kayıtlara geçmesini de sağlamalısınız.

Sizler de iyi bir kredi notu için yukarıda belirttiklerimize dikkat edebilir, kredi puanınızı yükseltmek için de belirtilen 6 maddeyi eksiksiz bir şekilde uygulayabilirsiniz.